Virtual Student Awards 2020

April 20, 2020
graphic for Virtual Student Awards at WPU

Celebrating the Accomplishments of our Amazing Pacers!

Student Awards are an important and highly celebrated achievement at William Peace University and although we are unable to have the traditional celebration, we know that these accomplishments deserve some recognition and awareness. Please join us in honoring these students.

Each day, Monday through Thursday of this week (4/20 -23), we will post another video highlighting some Award Winners. Check back each day at 4 p.m. to learn about the award categories and recognized recipients.


Monday April 20, 2020 @ 4 p.m.

Link: https://youtu.be/k4EzWnKA78s

  • Outstanding Registered Student Organization Advisors: Dr. Jennifer Blush
  • Celeste Penny English Award: Jake Burgess
  • Celeste Penny Poetry Award: Rachael Thomas
  • Mabel Pugh Art Award: Andre Tidwell
  • Mary Pate Currie Award (Humanities): Tatiana Brown
  • Schwertman Award for Excellence in English: Heather Toone
  • The Theatre and Musical Outstanding Graduate Award: Nathan Hamilton

Tuesday April 21, 2020 @ 4 p.m.

Link: https://youtu.be/fIMXruqC9xw

  • First Year Student of the Year Award: Tom Soden
  • Sophomore Student of the Year Award: Victoria Mims
  • Anthropology Student of the Year Award: Jordan Miller
  • BIOS Award in Biological Science: Katelyn Bouthiller and Dalena Nguyen
  • Community Outstanding Graduate Award: Caitlin Richards
  • Exercise and Sport Science Outstanding Graduate Award: Cody Gundlach
  • Laura Vick Award in Anthropology: Olivia Hand
  • Psi Chi Outstanding Student in Psychology: Michael McHale
  • Simulation and Game Design Outstanding Graduate Award: Jason Pappalardo and Dakota Sager-Leonard

Wednesday April 22, 2020 @ 4 p.m.


Link: https://youtu.be/JUFs0Sqa3yY

  • Junior Student of the Year: Jayda Bernard
  • Senior Student of the Year: Maiah Overton-Ashford and Deja Gainey
  • Exemplary Future Educator Award: Monica Rhodes and Carlee Jackson
  • Ida Withers Currie Award: Thomas Cole
  • Tyner-Crossno Award in History: William Richardson
  • Tyner-Crossno Award in Political Science: Deja Gainey
  • The W. Robert Everett Business Achievement Award: Alyssa Crowder and Dylan Betancourt

Thursday April 23, 2020 @ 4 p.m.

Link: https://youtu.be/ayS10m_NTOk

  • Peace Times Award: Caitlin Richards and Alexandra Garrison
  • Elizabeth Gibson Taylor Prose Award: Mikayla Johnson-Davis
  • Taylor White Award for Excellence in Peer Tutoring: Dalena Nguyen and Jason Pappalardo
  • Nancy J. Frazier Student Service Award: Deja Gainey
  • President’s Student Advisory Council
    • Rafael Ortega
    • Chase Herndon
    • Davyous Melvin
    • Jordan Rogers
    • Edgar Arrieta Reyes
    • Heather Toone
    • Donolly Tyrell Jr. 
    • Trey Stroud, III
  • Mr. Peace: Hugo Fiscal-Martinez
  • Miss Peace: Mikayla Ray